Poradnik instalacji grzewczej

Podstawowe zasady prawidłowego i bezpiecznego
użytkowania instalacji grzewczej.

Często jest właśnie tak:
- wybudowałeś własny dom a firma instalacyjna wykonała w nim nowoczesną instalację grzewczą. Zamontowano nowoczesne ogrzewanie na bazie równie nowoczesnego kotła (i tak wszyscy mówią:  p i e c a ).
Prawdą jest, że coś tam mówili o obsłudze i zasadach obchodzenia się z instalacją, ale kto by wtedy zwracał na to uwagę. Za bardzo byłeś zszokowany zapłaconą ceną i tym, że jeszcze tyle kasy masz do wydania na dalsze wyposażenie domu.
Przyszła jesień a za nią zima. Wrażenia i emocje opadły razem ze strzałką ciśnienia na manometrze. Jednocześnie przestały grzać grzejniki na piętrze. Co za cholera? Już się zepsuło? A miało być niezawodne przez lata!
To fakt, że wcześniej parę razy odpowietrzałeś grzejniki (całe szczęście, że zapamiętałeś jak to się robi), bo nie chciały grzać na całej długości, ale żeby przestało grzać całe piętro???

Co mam teraz   z r o b i ć ???
Poradnik instalacji grzewczej


Jeżeli przestają grzać grzejniki na najwyższej kondygnacji budynku - dopełnij wodą instalację c.o. i zawsze sprawdź, czy nie zebrało się w grzejnikach zbędne powietrze. Zrób to także wtedy, gdy powierzchnia grzania grzejników jest nierównomierna, tzn. jest ciepła przy zaworze a zimna przy odpowietrzniku.
Zawsze sprawdź ewentualną przyczynę ubytku wody.


Poradnik instalacji grzewczej


Gdy dopełniasz instalację wodą za pomocą węża najpierw opróżnij go z powietrza. W tym celu przykręć wąż do zaworu czerpalnego, otwórz go nieco i podłącz do zaworu napełniającego instalację dopiero wtedy, gdy z drugiego końca zacznie wypływać woda.
W ten prosty sposób nie wprowadzisz do instalacji zbędnego powietrza z węża.



Poradnik instalacji grzewczej


Napełniaj bądź uzupełniaj instalację wodą powoli. Kontroluj ciśnienie w instalacji na manometrze przy kotle. Opróżnij układ z powietrza poprzez odpowietrzniki na grzejnikach do momentu swobodnego wypływu wody. Na automatach odpowietrzających (jeśli takie są) poluzuj nakrętki.



Nigdy nie uzupełniaj instalacji wodą, gdy kocioł jest gorący.




Poradnik instalacji grzewczej


Utrzymuj ciśnienie robocze instalacji c.o. w optymalnym zakresie pracy - w większości przypadków zawiera się ono między 1 a 2 bar.
Jak przekroczy 3 bar, a często już przy 2,5 bar, zawór bezpieczeństwa się otwiera!


Przynajmniej raz do roku, najlepiej przed sezonem grzewczym, sprawdź czy zawór bezpieczeństwa otworzy się sam po przekroczeniu ciśnienia dopuszczalnego.
Jego wartość umieszczona jest na czerwonej pokrętce zaworu.



Poradnik instalacji grzewczej


Jeżeli w okresie silnych mrozów zostawiasz pracującą instalację grzewczą - zapewnij jej dozór w postaci coparodniowej kontroli działania. W innym przypadku może się zdarzyć, że drobna awaria taniego elementu może spowodować wyłączenie kotła z pracy i, w konsekwencji, zamarznięcie instalacji.
Wracając z urlopu, zamiast ciepłego i przyjaznego domu, możesz zastać popękane od mrozu grzejniki i zniszczoną armaturę.
Brrr...



Poradnik instalacji grzewczej


Gdy potrzebujesz zdjąć grzejnik ze ściany najpierw musisz odłączyć go od instalacji. Nie należy w tym celu wypuszczać wody z całego zładu lecz tylko z konkretnego grzejnika.
W tym celu:
  • zamknij zawór zasilający i powrotny na grzejniku;
  • opróżnij grzejnik z wody poprzez dolny korek bądź śrubunek;
  • odłącz od instalacji i zdejmij ze ściany.

  • Po skończonych pracach należy grzejnik podłączyć do zaworów i, po ich otwarciu, odpowietrzyć go. W ten sposób wymienisz kilka litrów wody w całej instalacji a nie kilkadziesiąt. Na koniec sprawdź na manometrze ciśnienie i, w razie konieczności, uzupełnij wodę w zładzie.


    Poradnik instalacji grzewczej


    Po sezonie woda ma pozostać w grzejnikach i rurach instalacji c.o. Nie ma potrzeby jej wymiany na świeżą, bo ta "jest brudna".

    Jeżeli pompa obiegowa instalacji c.o. posiada regulowaną prędkość obrotów, tak dopasuj bieg pompy, aby różnica między temperaturą zasilania i powrotu wynosiła ~15°C.
    Jeżeli, oczywiście, dałeś się namówić instalatorowi na zamontowanie termometrów na zasilaniu i powrocie z kotła.


    Poradnik instalacji grzewczej


    Głośna praca pompy obiegowej jest oznaką jej zapowietrzenia. Jeżeli zignorujesz ten objaw i nie odpowietrzysz jej szybko - to ceramiczne łożysko wału wirnika pompy ulegnie przegrzaniu i szybko wymienisz pompę na nową.
    Stracisz parę setek.




    Poradnik instalacji grzewczej


    CHCESZ ZAOSZCZĘDZIĆ?

    Obiecywali niskie rachunki za paliwo, ale wcale tak nie jest?
    Mówili, że zawory termostatyczne zaoszczędzą ci pieniądze a jakoś tego nie zauważasz?
    Namówili na wymianę starego kotła i starej, dobrej instalacji grawitacyjnej na nowoczesny i oszczędny układ grzewczy a bulisz tyle samo kasy za gaz co przed modernizacją ?

    Nawet w czasie normalnej eksploatacji, instalację grzewczą można uczynić bardziej oszczędną. Ale nie możesz ulegać starym przyzwyczajeniom!
    Zmieniłeś instalację na nową - musisz zmienić swoje postępowanie i stare nawyki.

    Gdy wietrzysz pomieszczenie rób to krótko ale intensywnie. Głowice termostatyczne zaworów na grzejnikach w wietrzonym pomieszczeniu powinny być w tym czasie ustawione w pozycji *. Pokrętło regulatora pokojowego, jeżeli jest zamontowany na cianie, ustaw w położenie "księżyc".

    Żądaną temperaturę w pomieszczeniu ustawiaj pokrętłem termostatu. Zrób to precyzyjnie i zaznacz ustawienie aby je zapamiętać.

    Głowica RTD Inova ™ Danfoss


    Nie wietrz pomieszczeń poprzez długotrwałe uchylenie okna. Ten sposób wentylacji powoduje tylko wcześniejsze nadejście wiosny, które opłacasz z własnej kieszeni.

    Obniżaj temperaturę pomieszczeń w porze nocnej i w czasie nieobecności domowników poprzez zmianę nastawienia termostatów na grzejnikach lub na sterowniku pokojowym.

    Jeżeli kocioł grzewczy wyposażony jest w sterowanie pogodowe lub pokojowy regulator temperatury - wykorzystuj jego możliwości i niech to on dokonuje zmian za ciebie.
    Regulator nie zapomni o obniżeniu temperatury w nocy i różnych porach poszczególnych dni tygodnia, a przy twojej sklerozie może się to zdarzyć.

    Czy wiesz, że obniżenie temperatury w pomieszczeniu średnio o 1°C powoduje oszczędności sięgające 7 % ?

    Jak nie jesteś czasem Adamem Słodowym albo innym mistrzem techniki - nie załamuj się!


    Poradnik instalacji grzewczej


    Zawsze możesz przecież zadzwonić do swego instalatora i jemu zlecić te wszystkie prace. Sam przecież jesteś stworzony do innych celów a nikt lepiej niż instalator tego nie zrobi.



    Poradnik instalacji grzewczej



    Możesz też zadzwonić i do nas
    - na pewno pomożemy!