[Mistrz instalacji Hansgrohe]

Zalecenia dla Mistrzów - przydatne na każdy dzień pracy.

Przewody doprowadzające wodę do dysz bocznych muszą być układane ze spadem. Chodzi oto by przewody opróżniały się samoczynnie z wody. Tym sposobem zapobiegniemy zaleganiu zimnej wody w przewodach.

Łuki przyłączeniowe węży powinny być, odpowiednio do warunków instalowania, zamontowane na takiej wysokości, aby wąż prysznicowy nie zwieszał się do wanny kąpielowej. Dzięki temu zapobiegniemy odkładaniu się brudu na wężu i skróceniu okresu jego użytkowania. Prócz tego wąż nie będzie przeszkadzał przy kąpieli.

Dla małych instalacji prysznicowych zalecamy montaż drążka Unico w narożniku pomieszczenia. Dla takich potrzeb, opracowaliśmy specjalne zestawy do montażu w narożnikach i dzięki nim nie zostaje ograniczona przestrzeń poruszania się.

Uszczelka z sitkiem, która dołączona jest do każdej główki prysznicowej, nie może być zastępowana przez normalne uszczelki. Wtedy bowiem brud, który powinien osadzić się na sitku, przenoszony byłby do mechanizmu główki prysznicowej. To doprowadziłoby do uszkodzenia Quidean, lub do zatkania otworów strumieni prysznicu.

Uchwyt prysznicowy Porter dla główki prysznicowej powinien być zamontowany w takim miejscu nad wanną kąpielową, aby był łatwy do zdjęcia bez nadmiernych trudności, a kąpiący się mógł umyć włosy bez brania główki do ręki.

Dla dużych wanien zalecamy stosowanie termostatów DN 20. W połączeniach z wylewką Exafill zalecamy zastosowanie mieszacza UP ze zintegrowanym zaworem zwrotnym. Zasadniczo ze względu na funkcję zaworu zwrotnego, na nim, lub na gałce przyłączenia, może krótkotrwale wystąpić kroplenie wody. Montaż Excafillu może być znacznie ułatwiony przez zastosowanie elastycznego węża podłączeniowego. Uzyskujemy znaczne oszczędności czasu pracy!

Dołączony do każdego Exafill klucz montażowy przynosi praktyczne dodatkowe korzyści podczas montażu zaworów odpływowych z umywalki. Celem właściwego ustawienia górnej części zaworów i montażu bez jakichkolwiek uszkodzeń, wprowadza się od góry klucz do otworów przelewowych. W tym położeniu klucz może być przytrzymany jako opór, natomiast poprzez obrót dolnej części zaworu zespołu odpływowego realizujemy bezproblemowo prawidłowy montaż.

Powierzchnie przylegania uszczelek między dolną częścią zaworu a uszczelkami należy lekko przesmarować.

Zalecamy przedyskutowanie możliwości zaoszczędzenia wody i energii z Użytkownikiem i w zależności od Jego życzenia, zainstalowanie wkładki. Ten ogranicznik przepływu zmniejszający przepływ wody można zamontować również w przegubie kulowym, głowicy prysznicowej. Warto go stosować przede wszystkim w hotelach i innych publicznych instytucjach.

Przy czyszczeniu gniazd kołnierza sterującego stosować skrobak z tworzywa sztucznego, chodzi o wyeliminowanie uszkodzeń powierzchni. Możliwe jest również zamiast seryjnych sprężyn i kołnierzy sterujących, zastosowanie serwisowych kołnierzy sterujących.

Do usuwania kamienia (osadu wapiennego) główek prysznicowych w żadnym przypadku nie stosować "środka domowego" - octu. Sposób ten może uszkodzić części z tworzyw sztucznych. Należy stosować środek do szybkiego usuwania osadów firmy Hansgrohe.

Do otwierania głowicy prysznicowej Aktiva nie używać kluczy, lecz po prostu rękawicę gumową. Tak samo postępować ze wszystkimi nakręcanymi rozetkami, które nie posiadają żadnych specjalnych powierzchni dla klucza.

Aby łatwiej zamontować kołnierze sterujące (manszety) należy je po prostu naciągnąć na załączony klucz z gniazdem 6 ktn i wprowadzić do gniazda uszczelniającego.

Przy montażu wyrobów Hansgrohe zawsze postępować zgodnie z instrukcją montażu.
Dodatkowe wypływy z elementów prysznicowych. Aby zapobiec dodatkowym wypływom wody po wyłączeniu prysznicu, można po użytkowaniu odwrócić głowice w bok w taki sposób, aby powstało ich obniżenie, a tym samym opróżnienie prysznicu przez dopływające powietrze. Dla szybkiego opróżnienia główki prysznicowej, można po użytkowaniu przytrzymać ją w dół i lekko wstrząsnąć. Przy uproszczonym zabezpieczeniu, należy przy montażu stosować przyłącza kątowe Fix - Fit Artykuł Nr 27458 wraz z zabezpieczeniami.

W instalacjach z jednouchwytowym mieszaczem podtynkowym i termostatem DN 15, można podłączyć najwyżej trzy dysze boczne. Od czterech dyszy bocznych musi być stosowany termostat DN 20.

W instalacjach z dyszami bocznymi i drzwiami kabiny prysznicowej należy sprawdzić, czy drzwi kabiny nie przesłaniają obszarów działania dysz bocznych.

Jeżeli płytkarz przy przyłączach dla dopływów do wanny, głowicy prysznicowej lub dysz bocznych, za bardzo wystawi je poza płytki, można zastosować uniwersalne rozetki Artykuł Nr 06200. Uniwersalna rozetka ma specjalną wkładkę z tworzywa sztucznego dla podparcia cięższych głowic prysznicowych. Rozetka ma zastosowanie dla DN 15 i DN 20.

Przy wykonywaniu instalacji wg rastra (układu) płytek należy najpierw uzgodnić wielkość i sposób ułożenia płytek (spoin) z płytkarzem.

Wszystkie mieszacze kulowe lub z układem mieszania - M3 posiadają blokadę przed wypływem wody o nadmiernej temperaturze. Blokadę nastawia się po uzgodnieniu z użytkownikiem. Będzie to szczególnie ważne w np. przedszkolach, lub rodzinach z małymi dziećmi. Zapobiegniemy wówczas poparzeniom. Przy zmniejszonym zużyciu ciepłej wody oszczędzamy na kosztach i energii.

Przy utrudnionym wyciągania węża Secuflex, zalecamy kompletne jego zdemontowanie od góry aby oczyścić wąż wewnętrzny i ochronny. Następnie należy wąż wewnętrzny przetrzeć ściereczką silikonową albo nanieść na jego powierzchnię smar silikonowy.
Nałożony film silikonowy zmniejsza tarcie i zapobiega osadzeniu się brudu.

Chemiczne środki czyszczące dla systemów odpływowych (syfonów) są agresywne i mogą spowodować uszkodzenia w urządzeniach techniki odpływowej. W przypadku niefachowego ich zastosowania, może wystąpić pod wpływem reakcji chemicznej zbył wysoka temperatura w systemie odpływowym, tym samym ich uszkodzenie. Prócz tego występuje obciążenie dla kanalizacji i oczyszczalni ścieków. Działanie alternatywne: ssawka gumowa, spirala do przewodów. Zapobieganie osadom: stosowanie samooczyszczających się syfonów.

Klucz serwisowy należy przed użyciem trochę owinąć, aby nie powodować uszkodzeń na chromowanych powierzchniach nakrętek narzutowych.

Przy pracach serwisowych przy mieszaczach z wkładami kulowymi nie potrzeba wymieniać całego wkładu. Wystarczy wymienić zestaw naprawczy. Obniża to koszt naprawy i odciąża środowisko naturalne (ogranicza ilość odpadów).

Celem uzyskania oszczędności wody można we wszystkich mieszaczach prysznicowych AP i UP wyposażonych w technikę mieszaczową wymienić jarzmo (wkład) 380 na jarzmo 260. W ten sposób zmniejszymy o 1/3 kąt otwarcia mieszacza. Ewentualnie można również wstawić tulejki zderzakowe.

Przy występowaniu uderzeń ciśnieniowych w przewodach instalacji spowodowanych przez szybkie zamykanie mieszacza należy mocniej dokręcić pierścień regulujący siłę docisku kuli mieszacza.

Przy problemach ze szczelnością w rejonie zaworu prysznicowego, wykręcić zawór wkrętakiem, oczyścić kulkę, sprężynę i pierścień uszczelniający o-ring i złożyć. Wkład przesmarować bezsmakową wazeliną lub smarem Atrix.